Transport drobnicowy – dlaczego warto z niego korzystać?

Konieczność wysłania kilkunastu czy kilkudziesięciu paczek do odbiorców w różnych częściach świata wymaga opracowania dobrej strategii, aby koszty logistyczne całej operacji nie były zbyt wysokie. Z pomocą przychodzi transport drobnicowy.

Transport drobnicowy, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy dostarczenia z punktu A do punktu B towaru o niewielkich gabarytach, czyli tzw. drobnicy. Konkretnie są to produkty przetworzone i wyroby gotowe, które można zapakować w jednostkowe lub zbiorcze opakowanie. Muszą mieć one stałą formę zewnętrzną, a jednocześnie nie podlegać podziałowi podczas przeładunku. Przewóz w transporcie drobnicowym może odbywać się w np. worku, kartonie, beczce, koszu, klatce, skrzyni, butli czy bańce. Jednak w przypadku przewozu samochodu, gokarta czy roweru, opakowanie nie jest konieczne. Ważne jest, aby dany ładunek można było zważyć i policzyć. Istnieje też długa lista produktów, które nie można wysłać transportem drobnicowym. Znajdziemy tu żywe rośliny, zwierzęta, broń, materiały wybuchowe, żywność, wyroby jubilerskie czy papiery wartościowe. Wynika to głównie ze specyficznych właściwości takiego ładunku, który wymaga szczególnej uwagi i warunków transport.

Transport drobnicowy – korzyści

Korzyści płynące z transportu drobnicowego pokazuje prosty przykład. Musimy jak najszybciej dostarczyć z Wrocławia do Pragi cztery kartony butów sportowych. Gdybyśmy chcieli dostarczyć ładunek samodzielnie lub wysyłać specjalnie pracownika jedynym służbowym samochodem, to przejazd w jedną stronę zajmuje ok. 4,5 godziny. Zamówienie całego samochodu od zewnętrznej firmy to zbyt wysokie koszty. Korzystając z linii drobnicowej Wrocław-Praga, zaoszczędzimy na transporcie i mamy pewność, że przesyłka dotrze do odbiorcy na czas. Co więcej, płacimy wyłącznie za nasz towar. Istnieje też możliwość dopasowania rodzaju pojazdu do rozmiarów przewożonego ładunku. W przypadku wysyłki transportu drobnicowego na dalsze odległości, np. do Szwecji czy Chin, najczęściej wykorzystywane są przewozy drogą morską na tzw. statkach drobnicowych.

Warunki transportu drobnicowego

Wysyłając drobnicę, niezbędne jest odpowiednie oznakowanie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń oraz ułatwić identyfikację zawartości przesyłki. Istnieje możliwość połączenia kilku sztuk kartonów, skrzynek czy butli w jedną tzw. jednostkę ładunkową, np. wiążąc je razem (stropowanie), pakując do jednej paczki lub kontenera czy układając na paletach ładunkowych. To znacząco ułatwia przeładunek, składowanie czy liczenie towaru.

Przy potrzebie przetransportowania małej partii towaru, transport drobnicowy jest elastyczną, bezpieczną, a przede wszystkim opłacalną formą dostarczenia go do klienta.